Inspirace
Zajímá nás, jak se s obdobnými problémy potýkají v jiných městech u nás i v zahraničí a necháváme se inspirovat projekty, které ukazují, že změna je možná.
Revitalizace ve světě — LUBLAŇ
Ještě před deseti lety bylo město na břehu řeky Ljubljanica přesyceno dopravou. Pro chodce bylo málo místa — ti, kteří se odvážili jít do centra pešky se museli na úzkých chodnících vyhýbat autům, dodávkám a autobusům.
Revitalizace ve světě — ARKANSAS
Zadáním bylo revitalizovat Main Street v hlavním městě Little Rock. Obzvlášť problematickým tématem zde byla doprava.
Revitalizace ve světě — SOUL
Jihokorejské hlavní město Soul doposud neoplývalo estetikou. Často byla slyšet i výsměšná věta: There’s no soul in Soul. Avšak nedávno dokončený projekt Sky Garden zavřel pusu i těm největším kritikům.
Revitalizace ve světě — BERLÍN
Říci, že Auguststrasse zachránila NDR, je troufalé. Pravdou je, že tato 950 m dlouhá ulice, v bezprostřední blízkosti Alexanderplatz, byla po 2. světové válce dosti zníčena.
Revitalizace ve světě — NEW YORK
Vlaková dráha The High Line byla postavena r. 1932 pro služby skladišť na Manhattanské straně West Side. Aby nezatěžovala dění na ulicích, byla postavena na vyvýšených pilířích.
Revitalizace ve světě — LONDÝN
Rekonstrukce Exhibition Road v Londýně byla velkou výzvou. Ulice patří, z hlediska počtu chodců i vozidel, k nejfrekventovanějším na světě. Návštěvnost je až 11,5 milionu ročně!
Revitalizace ve světě — KODAŇ
Část Superkilen se nachází v centrální, silně zalidněné mezinárodní čtvrti. Koncept revitalizace vychází z historie čínských, japonských, florentských a versaillských zahrad.
Představujeme výstupy konzultace návrhu s veřejností
Revitalizace území Masarykova nádraží je rozsáhlý projekt, na jehož přípravě se podílí celá řada aktérů soukromého a veřejného sektoru.
Praha očima studentů — Vltava Connection app
Mobilní aplikace pro snadnější orientaci, přepravu, sport, rekreaci a další aktivity podél řeky Vltavy. Návrh: Isaac Marqez a Hedy Lemus Bird
Praha očima studentů — Pavilon pro filmový festival
Návrh pavilonu Tereza pro festival Anifilm v Třeboni od Bena Jamese.
Praha očima studentů — Revitalizace objektu Mikrony
Revitalizace stávajícího objektu Mikrony v Praze Modřanech.
Praha očima studentů — Revitalizace vnitrobloku kasárna Karlín
Návrh se koncepčně skládá ze dvou souběžných linií: na městské urbánní úrovni a v osobním, lidském měřítku.
Praha očima studentů — Městská krajina a voda
Global Architecture and Design studio se zaměřuje na navrhování pomocí 3D animací, vizualizací a simulací.
Praha očima studentů — Hyperloop
Projekt terminálu rychlodráhy Hyperloop pro Prahu od Jana Kovaříčka se zaměřuje na novou definici typologie dopravy pro meziměstskou dojížďku.
Praha očima studentů
Jak vidí Prahu mladí lidé? Co by zde rádi změnili nebo vylepšili? Nový seriál nabídne návrhy projektů v Praze od studentů z vysoké školy ARCHIP.
Nejzelenější stavby světa — Vídeň
Dá se předpokládat, že 12. říjen 2016 se zapíše do historie moderního stavebnictví.
Nejzelenější stavby světa — Muzeum stromů
Umělecká díla jsou obvykle prezentována v muzeích. Nyní víme, že i stromy mohou být umění.
Nejzelenější stavby světa — plovoucí farmy
Předpokládá se, že světová populace se v roce 2030 zvýší na 8,3 miliardy a v roce 2050 na 9 miliard obyvatel. Jak se všichni uživí, je již dnes velkým tématem, obzvláště pak ve městech, které samy zemědělskou půdou neoplývají.
Nejzelenější stavby světa — NEW YORK
Jak postavit dům tak, aby podtrhoval spojení s okolním lesem? Architekt Kieran Timberlake vyřešil požadavek klienta zrcadlovým domem, který je zabudován do starověkého ledovcového skaliska.
Nejzelenější stavby světa — ČÍNA
Léta bývají v Číně velmi teplá. V mnoha oblastech si proto oblíbili nechat budovu porůst zelení, nejčastěji divokou révou. Zelený „obal“ fasády nejen že ochladí interiér přirozeným způsobem, ale také nabízí pohádkový vzhled.
Nejzelenější stavby světa — STOCKHOLM
Švédská architektonická společnost C.F. Møller ve spolupráci s architektem Dinnell Johansson se stala vítězem soutěže HSB Stockholm 2023 za inovativní návrh prvního dřevěného mrakodrapu ve Stockholmu.
Nejzelenější stavby světa — BOULOGNE
Bývalý tovární prostor značky Renault ve francouzské Boulogne se proměnil v „živou“ školu s tělocvičnou.
Nejzelenější stavby světa — HAMBURG
Zdá se, že po letech vyjednávání, získá město Hamburg nový architektonický unikát — bunkr na St. Pauli bude „zazeleněn“.
Nejzelenější stavby světa — FRANCOUZSKÁ POLYNÉSIE
Seasteading Institute byl v roce 2008 založen s myšlenkou, že když už na zemi není dostatek prostoru, je čas obrátit se na další dvě třetiny zeměkoule — na moře.
Nejzelenější stavby světa — AMSTERDAM
Holandské Studioninedots, tvořené týmem mladých architektů, již 8 let integruje v urbanistickém designu procesy tak, aby získali nápadité odpovědi na aktuální potřeby lidí.
Nejzelenější stavby světa — PAŘÍŽ
Staré budovy dávají každému městu své kouzlo. Ale ekologicky jsou spíše zpětné. Belgický architekt Vincent Callebaut přichází s nápadem postavit na jejich vrchol zelené věže.
Nejzelenější stavby světa — MILÁNO
Zelená dvojčata Bosco Verticale, o výšce 118 a 87 metrů, se stala od roku 2015 nejen věhlasnou atrakcí Milána, ale také zeleným domovem pro 113 domácností. Každá z nich má přístup na alespoň 1 terasu, která se podobá malé zahradě nebo malému lesu.